اجرای گچبری کلاسیک در تهران

اجرای گچبری کلاسیک در تهران

گچبری کلاسیک

گچبری کلاسیک یا گچبری سنتی یک نوع هنر تزئینی به شمار می آید. وقتی دستان هنرمند و ظریف به شکل دادن گچ می پردازد و از دل آن نقوش زیبا و اصیل ساخته می شود، شاهد ظهور هنر سنتی بر روی دیوارها، سقف، راهروها و ستون ها خواهیم بود که به فضا جلوه زیبایی می بخشد. هنر گچبری به دو روش انجام می شود. روش کلاسیک و روش مدرن. در این مقاله قصد داریم تا به سبک و سیاق گچبری کلاسیک بپردازیم.

گچبری پرشین
گچبری مطیف سقف
اجرای گچبری کلاسیک در تهران
گچبری کلاسیک ،سرقاب زیبا

مشخصه گچبری کلاسیک اشکال، خطوط و نقش های نامحدودی را شامل می شود و هیچ محدودیتی در انتخاب نقوش وجود ندارد. گچبری به عنوان یک هنر تزئینی از دیرباز بسیار مورد توجه بوده است. اگر نگاهی به معماری قدیمی بیندازیم، شاهد جلوه بصری زیبای گچبری کلاسیک در آن خواهیم بود. می توان گفت شکوه معماری سنتی ما وابسته به گچبری آن بوده است. سرستون ها، سقفها و دیوارها همگی توسط گچبری های زیبا و نقش های سنتی احاطه شده اند. این گچبری در فضاهای داخلی و خارجی عمارت ها و خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. گچبری هنر کندن، بریدن و طراحی بر روی گچ است که از نظر معماری دارای ارزش بالایی است.

 

برای اطلاع دقیق درباره   گچبری مدرن به این صفحه مراجعه کنید.

گچبری

در گچبری سنتی بیشتر از نقوش گل و بوته و پرنده استفاده میشود که تداعی کننده بهشت بود. استفاده از رنگ های طلایی، سبز و قرمز درخشش و جلوه خاصی به آنها می بخشد.

گچبری در زمان کنونی هم طرفداران خود را دارد و علاوه بر خانه ها، در تالارها، رستوران ها، عمارت ها، کافه ها، سالن های هنری، سالن های تئاتر و بسیاری دیگر نیز شاهد درخشش این هنر اصیل ایرانی هستیم.

اتاق مستر
گچبری اتاق مستر

یکی از مهمترین موارد، ست کردن گچبری سقف با دیوارها و سرستون ها است. این هماهنگی باعث می شود تا گچبری تاثیر بیشتری در زیبایی فضا داشته باشد. همچنین توجه به رنگ، هارمونی و دکوراتیو فضا با گچبری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فضایی که برای گچبری انتخاب می شود باید عاری از نقش و نگار و دکوراتیو باشد.

از ویژگی های گچبری سنتی می توان به قواعد و تزئینات خاص آن اشاره کرد. جزئیات در طرح های سنتی زیاد به چشم می خورد. هنرمندان در گچبری سنتی از طرح های متقارن بهره می برند. نقش های گیاه و انسانی و حیوانات بیشترین کاربرد را داشته و به شکلی خیالی بر روی گچ ترسیم می شوند.

گروه بندی در زمینه طراحی و اجرای  گچبری های کلاسیک و لوکس با 15 سال سابقه در تهران اماده ارائه خدمات می باشد .

گچبری کلاسیک شکوه و عظمت خاصی به فضا می بخشد. رنگ آمیزی گچبری کلاسیک بیش از بیش بر این زیبایی می افزاید. رنگ ها با توجه به سلیقه طراح و هارمونی رنگ در فضا، می تواند ملایم یا تند انتخاب شوند.

نباید فراموش کرد، آنچه این زیبایی را بیشتر به نمایش میگذارد، نورپردازی اصولی است. تاثیر چشم نواز جزئیات گچبری همراه با نورپردازی از اهمیت خاصی برخوردار است.

برای اجرای گچبری کلاسیک باید سطحی صاف و بدون شکستگی داشته باشید. اگر گچبری سنتی در فضای خانه های مدرن اجرا شود با مواردی چون دیوارهایی با اندازه های متفاوت، پریزها و کنج های نامتقارن مواجه خواهید بود که باعث می شود نتوان به راحتی قرینه سازی کرد. از اینرو باید از قاب بندی های متفاوت بهره برد. لذا لازم است تا به قاب بندی جدیدی پرداخت که با فضای موجود همخوانی داشته باشد. برای گچبری سنتی باید به سبک خانه و ارتفاع دیوارها تا سقف توجه کرد.

گچبری کلاسیک
گچ بری کلاسیک

از دیگر مواردی که در زمان طراحی گچبری سنتی باید مورد توجه قرار گیرد، هارمونی طرح با دیگر وسایل دکوراتیو خانه است. این کار زمانی که خانه دارای دکوراسیون مدرن باشد نیاز به تامل بیشتری دارد. در این زمان از طرح های ساده استفاده کنید. همچنین رنگ های گچبری باید با دیگر دکوراتیو فضا هماهنگ باشد.

همانطور که قبلا هم گفته شد گچبری سنتی جزئیات زیادی دارد از اینرو نیاز است تا فضای مورد نظر ارتفاع بیشتری داشته باشد. خانه هایی با پلان باز گزینه های مناسبی هستند.

کنج
گچبری کلاسیک دستی

از دیگر مواردی که برای انتخاب گچبری سنتی باید مد نظر قرار داد، فضاهایی است که با کاغذدیواری پوشیده شده اند. در این مورد باید از گچبری هایی با طرح های ساده بهره برد.

اگر از گچبری کلاسیک در سقف آشپزخانه و ستون های آن استفاده می کنید، نباید فراموش کنید که باید طرح و رنگ آن متناسب

با سرامیک کف یا کف پوش آشپزخانه انتخاب شود. توجه به این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است و سبب زیبایی دو چندان فضا خواهد شد.

تمامی موارد ذکر شده در خصوص انواع گچبری در فضاهای مختلف توسط متخصصان گچبری پرشین با ضمانت بهترین کیفیت و متریال مناسب و استاندارد انجام می شود.

گچبری کلاسیک سقف:

   بیشترین فضایی که عموما برای گچبری انتخاب می شود، سقف ها هستند. برای سقف می توان از گچبری های ساده تا طرح دار و شلوغ بهره برد. اما باید توجه داشت که سبک و طرح گچبری سنتی باید با توجه به مساحت فضا انتخاب شود. از گچبری های سنتی شلوغ می توان در خانه هایی با سبک کلاسیک استفاده کرد زیرا جلوه بیشتری به فضا می بخشد. گچبری سقف اتاق پذیرایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اتاق پذیرایی عموما دارای دکوراتیو و رنگ های خاصی است و از آنجا که بیشتر مورد توجه قرار می گیرد باید در انتخاب نوع گچبری و طرح آن دقت کرد.

اتاق پذیرایی نسبت به دیگر فضاهای خانه به نور بیشتری نیازمند است لذا بهره بردن از لوسترهای بزرگ در آن الزامی است و استفاده از گچبری های سنتی رنگی که با دیگر دکوراتیو فضا هارمونی داشته باشد، گزینه منحصر به فردی به سقف پذیرایی خواهد داد و حس خوشایندی از آرامش و احترام را به فضا القا می کند.

گچبری شیک
عکس گچبری کلاسیک
عکس گچبری جدید
گچبری سقف

در انتخاب گچبری کلاسیک برای سقف باید به ارتفاع سقف توجه نمایید. انتخاب طرح گچبری سنتی برای یک خانه آپارتمانی با یک خانه دوبلکس و حتی ویلا متفاوت است. اگر بخواهیم یک طراحی و اجرای بدون نقص داشته باشیم باید به جزئیات کار توجه کرد. توجه کردن به جزئیات مهم باعث می شود تا در پایان شاهد یک گچبری کلاسیک زیبا و بی نظیر باشید.

به طور مثال برای طراحی سقف یک خانه ویلایی که ارتفاع سقف آن کمتر از 3/ 5 متر است، برای اجرای طرح گنبدی دچار مشکل خواهیم شد. پس بهتر آن است که قبل از انجام کار به بررسی دقیق فضا، ارتفاع و تناسب طرح مورد نظر با فضا پرداخته شود.

در مقام مقایسه ظرافت کار گچبری در ایران و اروپا فاصله زیادی از هم ندارد، بلکه آنچه مورد اهمیت است توجه به جزئیات قبل از طراحی و اجرا است. اگر به نمونه های گچبری سقف در اروپا توجه کنید، مشاهده خواهید کرد که عموما گچبری سقف ها در ارتفاع بالایی انجام می شود و همین باعث ایجاد عظمت و شکوه در آن شده است. 

انجام گچبری سقف باید توسط افراد متخصص و ماهر صورت گیرد تا با توجه به تجربیات و آشنایی با انواع گچبری به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک نمایند. بهره بردن از متریال با کیفیت و مرغوب نیز تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی به همراه خواهد داشت.

برای سقف هایی که از گچبری کلاسیک بهره می برید، بهتر است تا از لوسترهایی ساده استفاده کنید تا زیبایی گچبری بیشتر به چشم بیاید.

گچبری کلاسیک دیوار:

گچبری پرشین

   دیوار یکی از فضاهایی است که گچبری آن جلوه وصف ناپذیری به فضا می بخشد. انتخاب نوع گچبری دیوارها باید با توجه به ارتفاع آن تا سقف، رنگهای دکوراتیو فضا و گچبری سقف هماهنگی لازم را داشته باشد. از آنجایی که در دکوراسیون، دیوارها نقش بسیار مهمی دارند لذا انتخاب طرح و رنگ گچبری کلاسیک دیوار می تواند فضا را بسیار مجلل نماید. چنانچه از قبل برای سقف گچبری خاصی را در نظر گرفته و آن را اجرا کرده اید، باید گچبری دیوار نیز مطابق با آن انتخاب شود اما اگر انتخاب گچبری سقف و دیوار همزمان انجام می شود، می توانید با مشاوره افراد متخصص بهترین نقش را برای سقف و دیوار برگزینید. چنانچه برای فضای مورد نظر خود از طرح های گچبری سنتی بهره می برید باید مبلمان و دکوراتیو شما با آن هارمونی داشته باشد. چنانچه از مبلمان مدرن در فضا استفاده می کنید و شرایط تغییر آن را به مبلمان کلاسیک ندارید، بهتر آن است تا از نمونه های گچبری سنتی بهره ببرید که متخصص به شما پیشنهاد می دهد تا مبلمان مدرن شما با گچبری سنتی باعث ایجاد اعتدال در فضا شود. یک تلفیق هنرمندانه از مبلمان مدرن و گچبری کلاسیک در کنار یکدیگر می تواند فضای متفاوت و چشم نوازی را به وجود آورد. استفاده از طرح های ساده کلاسیک می تواند این هارمونی را در کنار فضایی مدرن به زیبایی نشان دهد.

گچبری کلاسیک
گچبری کلاسیک شیک

قاب بندی دیوار جزئی از گچبری دیوار محسوب می شود. این هنر همه پسند برای زیبایی بخشیدن به دیوارهای فضاهای مدرن امروزی بسیار کاربرد دارد. قاب بندی های دیوار به سبک کلاسیک دارای بافت و جذابیت های سنتی و نقوش کلاسیک است. تزیین دیوار با گچبری سنتی از دیرباز در خانه ها و عمارت های قدیمی انجام می شده است و اینک با روش گچبری کلاسیک جدید برای دور آینه هایی که روی دیوار تعبیه شده اند یا اطراف شومینه مورد استفاده قرار می گیرند، تلفیق شده است. طرح و رنگ قاب بندی دیوار باید با گچبری سقف و دیگر دکوراتیو فضا همخوانی داشته باشد. استفاده از کنسول های زیبا با طرح و رنگهای متنوع در این فضا به زیبایی گچبری سنتی دیوارها جلوه خاصی می بخشد.

قاب بندی دیوار
قاب بندی دیوار

گچبری دیوار اتاق خواب، اتاق پذیرایی، اتاق نشیمن و دیوار تلویزیون هر یک دارای خصوصیات و ویژگی های خاص خودش است. گچبری دیوارهای اتاق خواب باید دارای طرح های ساده باشد در صورتی که اتاق پذیرایی نیاز به گچبری مجلل و زیبا دارد. برای گچبری دیوار پشت تلویزیون هم بهتر است تا از طرح های ساده بهره ببرید. برای گچبری دیوارهایی که ارتفاع بیشتری دارند، می توان از گچبری با ضخامت بیشتر بهره برد تا شکوه بیشتری را به فضا بیفزاید.

 

گچبری دور قاب
گچبری دور قاب بندی

گچبری کلاسیک ستون:

   ستون ها در معماری فضاهای خارجی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. ستون ها زیبایی خاصی در فضا به وجود می آورند و استفاده از گچبری در ستون ها باعث ایجاد حس عظمت در فضا را فراهم می کند.

گچبری ستون وسر ستون ها شامل گچبری ستون گرد، مربع، ستون آشپزخانه، ستون خانه، وسط هال، کنار دیوار و وسط پذیرایی است. شکل، طرح و رنگ هر یک از این ستون ها با توجه به جایگاه آنها متفاوت خواهد بود و با در نظر گرفتن دیگر رنگ ها و دکوراتیو فضا انتخاب و طراحی می شود.

گچبری ستون و سر ستون
گچبری ستون و سرستون

گچبری کلاسیک و تفاوت آن با گچبری مدرن:

   گچبری کلاسیک از قدیم الایام جزئی از معماری ایرانی به شمار می آید و امروزه نیز با تغییراتی، در جهت لوکس شدن فضای خانه و ساختمان طرفداران زیادی دارد. وقتی صحبت از گچبری به میان می آید همه متوجه گچبری سقف می شوند اما باید گفت گچبری در تمام قسمتهای یک ساختمان چشم نواز و زیبا است.

گچبری سقف برای جدا سازی سقف از دیوارها استفاده می شود و حالت یکپارچگی سقف و دیوار را از بین می برد و سبب می شود تا فضا دارای عمق و زیبایی قابل توجهی شود.

اگر بخواهیم به مقایسه گچبری کلاسیک و گچبری مدرن بپردازیم باید به چند مورد اشاره نماییم.

در گچبری سنتی و مدرن تفاوت در متریال به کار رفته وجود دارد. در گچبری مدرن  و کلاسیک با هنر دست هنرمندان طرح ها و نقوش شکل می گیرند و تبدیل به یک اثر هنری زیبا و تزئینی می شوند. گچبری کلاسیک با گذشت زمان دچار تحولاتی شده است و این تغییرات با توجه به تغییر در معماری صورت گرفته است. گچبری سنتی متعلق به دوره قاجار است و سبک و سیاق آن با فرم و ساختار معماری آن زمان مطابقت دارد. البته که گچبری سنتی امروزه هم مورد استقبال زیادی قرار گرفته است و همچنان شکوه و عظمت خود را حفظ کرده است. بسیاری از ساختمان های مسکونی، اداری، تالارها و رستوران های بزرگ همچنان از این گچبری استفاده می کنند. کاخ گلستان و عشرت آباد نمونه هایی از جلال و عظمت گچبری سنتی هستند. نقوش گل، بوته و حیوانات همیشه در این سبک قابل مشاهده هستند. امروزه خلاقیت هایی در عرصه گچبری سنتی اعمال شده است که این نوآوری ها لازمه معماری امروز است.

گچبری دیوار
گچبری کلاسیک دیوار

در گچبری سنتی هنرمندان ساعتها، روزها و ماهها را صرف گچبری بر روی سقف، ستون و طاق می کردند و امروزه گچبری پیش ساخته وارد بازار شده است. گچبری پیش ساخته که به گچبری پلی یورتان شهرت دارد، دارای ظرافت هنرمندانه است. در این روش طرح مورد نظر در قطعات کوچک ساخته شده و سپس در جای خود نصب می شود. این محصول وزن سبکی دارد و به راحتی قابل نصب است. جنس گچبری پیش ساخته از فوم فشرده است که با روکش PVC پوشانده می شود. سبک بودن آن کمک می کند تا بتوان از این نوع گچبری بر روی رابیتس و سقف های کاذب نیز بهره برد و همچنین اگر قسمتی از گچبری به دلیلی دچار خرابی و آسیب شود تنها با جایگزین کردن همان بخش می توان به راحتی ایراد را برطرف کرد و مانند گچبری سنتی نیازی به خراب کردن بخشی از گچبری و صرف زمان زیادی نخواهد بود.

در نهایت گچبری مدرن و پیش ساخته نمی تواند جایگزین شکوه و جلال گچبری سنتی شود بلکه هر یک در جایگاه خود مناسب و قابل قبول می باشند.

گچبری کلاسیک
گچبری پرشین

گچبری پیش ساخته:

در ادامه مقاله به مزایای استفاده از گچبری های پیش ساخته مدرن می پردازیم:

 • گچبری های پیش ساخته دارای تنوع زیادی در طرح هستند. می توان از طرح های مدرن و سنتی هم استفاده کرد.
 • این گچبری ها را می توان به راحتی در مدت زمان بسیار کوتاهی برش داده و توسط میخ یا چسب در محل مورد نظر نصب کرد.
 • استفاده از گچبری پیش ساخته، کمک می کند تا بتوانید لوله و کابل ها را به راحتی از میان آنها عبور داد و در صورت خراب شدن و تعویض لوله و کابل، نیازی به خراب کردن گچبری نیست بلکه تنها لازم است بخشی از آن برداشته شود و پس از تعمیرات مجدد در جای خود قرار گیرد.
 • این گچبری ها بدون درز و ترک هستند و دچار اکسیدگی نمی شوند.
 • گچبری های پیش ساخته قابلیت رنگ پذیری با سرعت بالا را دارا می باشند. در این نوع باید از رنگ های پلاستیک و اکرلیک بهره برد. همچنین امکان پتینه کاری نیز بر روی آنها وجود دارد.
 • داخل این گچبری ها حشرات و رطوبت نفوذ نمی کند.
 • با استفاده از این گچبری ها می توانید از هالوژن و نور مخفی نیز بهره ببرید.
 • گچبری های پیش ساخته با محیط زیست سازگاری دارند.
 • این گچبری ها به دلیل سبک بودن، حمل و نقل آنها با سهولت انجام می شود.
 • دارای استحکام و عمر طولانی هستند.
 • گچبری های پیش ساخته را می توان بر روی کلیه سطوح سیمانی، گچی، کاشی، چوب، کابینت، سقف های کاذب و فلز نصب کرد.
 • در زمان انجام بازسازی و تغییرات دکوراسیون می توان به راحتی گچبری پیش ساخته را جدا کرد و سپس در جای مورد نظر نصب نمود.
گچبری پیش ساخته
گچبری پیش ساخته

درباره گچبری کلاسیک جدید بیشتر بدانیم:

   با تغییراتی که در معماری امروز به وجود آمده است و خانه های سنتی و کلاسیک به شیوه های مدرن تغییر شکل یافته اند، در گچبری کلاسیک نیز برای ایجاد هماهنگی وجود تغییراتی ضروری و لازم است. می توان گفت حضور گچبری کلاسیک و تلفیق آن در کنار متریال های مدرن می تواند فضایی منحصر به فرد را به وجود آورد. تصور کنید که دیوارهایی از جنس چوب در کنار گچبری کلاسیک جدید می تواند چقدر چشم نواز و دلچسب باشد. تاثیری که حضور این دو در کنار یکدیگر در فضا به وجود می آورند، یک فضای ساده را به یک پذیرایی مجلل تبدیل خواهد کرد.

این گچبری های کلاسیک جدید بر روی سقف باشند یا دیوار فرقی نمی کند. در این نوع گچبری شاید مانند گچبری سنتی از نقوش و طرح های پیچیده بهره برده نشود اما آنچه قابل مشاهده است تمثیلی از گچبری کلاسیک جدید است که با فضای مدرن همخوانی بیشتری دارد.

 

گچبری ستون گرد
گچبری ستون گرد

یک شومینه را در فضای پذیرایی خانه خود تصور کنید. یک شومینه به رنگ سفید ساده و یکدست. حالا اطراف این شومینه با گچبری کلاسیک جدید تزئین می شود و با یک رنگ طلایی، فضای ساده را به یک فضای رمانتیک و با شکوه تبدیل می کند. مطمئنا شما هم با دیدن این دکوراسیون زیبا به وجد خواهید آمد. می توانید این گچبری را بر روی دیوارهای اطراف شومینه هم ادامه دهید و پس از پایان کار شاهد یک فضای پذیرایی مجلل و زیبا خواهید بود.

برای استفاده از گچبری سنتی جدید در سقف می توانید از شکل های هندسی ساده در گوشه ها و طرح های شلوغ در اطراف لوستر استفاده کنید. از به کار بردن طرح های شلوغ در تمام مساحت مورد نظر اجتناب کنید. اینگونه طرح ها برای سقف هایی در یک فضای بزرگ با مساحت زیاد مانند عمارت ها و سالن های بزرگ مناسب هستند.

در گچبری کلاسیک جدید نیازی نیست تا طرح ها به صورت خط کشی شده و منظم باشند بلکه می توان در عین تعادل و توازن از انحناهای ساده نیز بهره برد. خط های موازی و تکرار شونده نیز می توانند  گزینه های مناسبی باشند.

 

قیمت گچبری کلاسیک:

   گچبری کلاسیک یا سنتی که به روش دستی انجام می شود، نیازمند دقت، ظرافت و صرف زمان زیادی است از اینرو قیمت آن بیش از گچبری پیش ساخته است. قیمت گچبری سنتی به طرح و مدل انتخابی بستگی دارد. ابتدا باید مساحتی که قرار است گچبری در آن انجام شود اندازه گیری و محاسبه شود و سپس طرح و نقش گچبری باید انتخاب گردد. پس از آن میزان مصالح و متریال مورد نیاز اندازه گیری شود. پس از این مرحله باید زمان مورد نیاز برای انجام گچبری محاسبه گردد. دستمزد گچبر نیز به رقم نهایی اضافه می شود و در نهایت قیمت کلی کار ارزیابی می شود.

در اواسط کار ممکن است به دلایلی لازم باشد تا بخشی از بنا که گچبری در آن انجام می شود نیاز به تعمیر داشته باشد و البته که هزینه این مورد هم به صورت مجزا محاسبه می گردد.

عواملی که در قیمت گچبری دستی تاثیرگذار هستند شامل:

 • نوع مدل گچبری
 • مدت زمان اجرای عملیات گچبری
 • ظرافت در طرح انتخاب شده
 • متریال مورد نیاز
 • تجهیزات
 • تزئینات اضافی و رنگ آمیزی

هر یک از موارد نام برده می تواند هزینه گچبری را تغییر دهد. اضافه کردن تزیینات، ریزه کاری در طرح و نقش در نتیجه بودجه نهایی اثرگذار است. محاسبه هزینه گچبری سنتی سقف، دیوار و ستون با توجه به ابعاد و متریال آن انجام می شود.

WhatsApp Image 2021 06 23 at 10.10.11 1
گچبری دور قاب
گچبری پرشین
گچبری لاکچری

گچبری پرشین (مرتضی پارسایی)

   گچبری پرشین با کادری مجرب و متخصص آماده پشتیبانی، بازدید و مشاوره رایگان پروژه ها جهت انواع گچبری می باشد. پس از بررسی دقیق و آگاهی از مساخت فضای مورد نیاز گچبری و طرح های مورد نظر شما، با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت در خدمت مشتریان عزیز می باشد. کلیه مراحل گچبری از ابتدا تا آماده سازی و رنگ آمیزی توسط گروه متخصص پرشین انجام می شود. با خیال راحت پروژه های گچبری خود را به ما بسپارید.

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone