تفاوت گچبری سنتی و مدرن

صفحه اصلی / مقاله ها / تفاوت گچبری سنتی و مدرن

گچبری چیست؟

در این مقاله درباره تفاوت گچبری سنتی و مدرن توضیح دادیم.

گچ کاری یکی از هنرهای تزئینی برای نمای خارجی و داخلی ساختمانی است که سابقه بسیار طولانی دارد.
گچ دارای خواصی است که آن را به یکی از پرکاربردترین مصالح در معماری سنتی و حتی مدرن تبدیل می کند.
این خصوصیات که شامل استحکام ، چسبندگی ، حجیم بودن ، مقاومت در برابر آتش ، قیمت پایین و شکل پذیری آسان است ، باعث شده است که گچ علاوه بر مواد تزئینی ، کاربردهای گسترده دیگری نیز داشته باشد.
استفاده از گچ به عنوان ملات بین قطعات ، دیوار پوش و تزئینات ساختمانی چندین هزار سال سابقه دارد.
به حدی که برای پوشاندن دیوارهای داخلی اهرام مصر ، برخی از تزئینات معبد ماه در یونان باستان و همچنین پوشش قوسی کانال ها در برخی از ساختمانهای مسطح جمشید ، که در دوره هخامنشی ساخته شده اند ، از گچ و مهارت های استادان گچ بری.
گچبری مدرن دارای سبک و مدل های مختلفی است که هر یک از آنها توسط گروه متفاوتی از افراد ترجیح داده می شود.
برخی از افراد گچبری های سنگین ، طرح دار و رنگارنگ را دوست دارند ، در حالی که افراد دیگر ترجیح می دهند گچبری ساده خود را داشته باشند با طرح های ساده و سبک.
همانطور که در تاریخ تمدن ها و قبایل مختلف از تزئینات گچ برای زیباسازی معابد و خانه ها استفاده می شده است ، امروزه نیز استفاده از این هنر در بیشتر نقاط جهان طرفداران خود را حفظ کرده است.

تفاوت گچبری سنتی و مدرن

انواع سبک های گچبری

گچبری به دو سبک کلی تقسیم می شود

  • سنتی
  • مدرن

گچبری سنتی

گچ کاری به روش سنتی به دلیل اینکه همه نقش و نگارها با دست انجام می شود سرعت بسیار کمی دارد و همچنین باعث اتلاف انرژی و مواد اولیه می شود.
وزن زیاد آن نصب آن را در همه جا غیرممکن می کند.
امروزه استفاده از این نوع گچبری بسیار کم است و  گچبری پیش ساخته جایگزین آن شده اند.
صنعت جدید به طراحان و معماران بسیار کمک کرده و انقلابی در دکوراسیون داخلی ایجاد کرده است.
ما در مقاله های قبلی خود درباره استاد گچبری در تهران به صورت کامل توضیح دادیم.

گچبری مدرن

در گذشته معایبی وجود داشت که خوشبختانه امروزه همه آنها برطرف شده است و هرکسی می تواند از این سبک معماری برای تزئین دکوراسیون و طراحی داخلی خود استفاده کند.
با گذشت زمان ، امروزه ، با ظهور سازو کارهای جدید و مدرن ساخت آپارتمان و ساختمان یا شرکت های ساختمانی ، از گچبری های پیش ساخته مدرن یا طرح آن برای دکوراسیون داخلی و معماری آن استفاده می شود.
گچبری مدرن یکی از هنرهای مرتبط با معماری داخلی در تهران است.
گچبری در هر دوره از زمان شکل و طرح دیگری داشته است که با گذشت سالها ، طرح ها و نقش آن تغییر کرده و سبک گچبری مدرن پدیدار شده است.
برای زیباتر شدن طراحی داخلی منزل و معماری آن می توانید از سبک گچبری های مدرن برای سقف و دیوارهای خانه خود استفاده کنید.
که باعث تفاوت گچبری سنتی و مدرن میشود.
افزودن لوسترهای مدرن و لامپ های زیبا و جذاب می تواند مدل سقف اتاق نشیمن شما را به طرحی شگفت انگیز و خاص تبدیل کرده و احساسی رویایی و عاشقانه را برای همه افراد خانه ایجاد کند.
استفاده از گچبری مدرن جلوه خاصی به خانه ها می بخشد.
گچبری مدرن کاربردهای زیادی در ساختمان ها ، دفاتر ، هتل ها و … دارند که هنرمندان این فرم ها را با سلیقه خوب و فرم هایی مانند نور پنهان که در سالن های پذیرایی ، لابی ها و غیره اجرا می کنند ، اجرا کرده اند.
اشکال دیگری مانند جعبه ، باند ، ستون ها ، قوس ها و روزنه ها و انواع ابزار گلو ، قاشق ، فتیله ، تسمه ، لبه های نور مخفی ، توخالی.

تفاوت گچبری ها

گچبری مدرن در مقابل گچبری کلاسیک

گچبری مدرن امروزی را می توان راهی بین کلاسیک و مدرن دانست.
گچبری کلاسیک عمدتا قوانین و حاشیه های خاصی در طراحی داشتند ، اما با گذشت زمان می توان گچبری مدرن را بدون حاشیه و قوانین پیرامون یک طرح در نظر گرفت.
در گچبری کلاسیک ، تحمل و تقارن طرح ها به عنوان اصول اصلی در نظر گرفته می شد ، در حالی که در گچبری مدرن ، این اصل به حاشیه رانده شده و تقریباً اثری از آن دیده نمی شود.
در گچبری کلاسیک ، نقوش گیاهی و انسانی به وفور یافت می شد ، در حالی که نقش حیوانات در گچبری مدرن به خوبی احساس می شود و حتی یک قدم فراتر می رود ، تا جایی که نقوش حیوانات خیالی نیز در برخی از آثار دیده می شود.
استفاده از نقوش انتزاعی در گچبری کلاسیک همانطور که در ظروف و سایر وسایل تزئینی وجود دارد دیده نمی شود ، اما وجود آن در گچبری مدرن در حال شکل گیری است.
اگر میخواهید درباره گچبری کلاسیک سقف اطلاعات بدست آورید به این صفحه سر بزنید.

گچبری مدرن به دلیل دکوراسیون داخلی

گچبری مدرن برای خانه ای با دکوراسیون داخلی مدرن بهتر است ساده ترین مدل را انتخاب کنید.
استفاده از یقه ساده برای فضای بین سقف و دیوار ، ایجاد توده های کم عمق و زاویه دار ، برجستگی های برجسته و حتی تو رفتگی و استفاده از طرح های مشبک توخالی و تو خالی برای بخشی از سقف می تواند گزینه های خوبی برای خانه ای با دکوراسیون داخلی مدرن باشد .
اگر خانه دارای دکوراسیون داخلی کلاسیک اروپایی است ، بهتر است از انواع طرح های تختخواب خشن ، توخالی ، مشبک ، اسلیمی و ضخامت کم با مسافت زیاد و ایجاد قاب در دیوارها و سقف استفاده کنید.
بهتر است اگر از طرح هایی مانند کلوخ استفاده شود ، قوس بالایی آنها هلالی شکل است و آجری نیست ، زیرا طلاق آجر به دوره اسلامی برمی گردد و از ویژگی های معماری اسلامی محسوب می شود.
اگر از سبک های دکوراسیون داخلی انتقالی در طراحی داخلی استفاده شده است.
استفاده از گچبری مشبک با Khatai و Slim با قاب بندی ناقص برای دیوارها توصیه می شود.
البته استفاده از سبک های باریک بزرگ و بدون حاشیه برای سقف فضاهای دارای سبک دکوراسیون داخلی انتقالی نیز مناسب است.

گچبری مدرن و کلاسیک

منبع : bit.ly/3x0Thtr