اجرای گچبری در تهران

اجرای گچبری در تهران

در این مقاله درباره اجرای گچبری در تهران توضیح دادیم همراه ما باشید.
خانه های ایرانی چندین خصوصیت مشخص دارند که می توان به گچبری و کاشی کاری و آیینه کاری اشاره کرد.
اما در همه این هنرها مسلما هنرمندانی وجود دارند که سال ها عمر و زندگی شان را پای این هنر گذاشته اند تا بتوانند این هنر های کهن را که از گذشته باقی مانده به آینده برسانند، البته به دلیل هزینه زیادی که این هنرها دارند بهره گیری از آنها در خانه های امروزی خیلی کم و حتی می توان اذعان کرد نادر شده است و بیشتر در بازسازی خانه های تاریخی مورد استفاده قرار می گیرند.

گچبری سقف شیک

گچبر

فعالیت گچ‌ بر شامل کار با گچ و سیمان و بتونه‌کاری و… می باشد.
از مهم‌ترین کارهای گچ کار، می توان به انجام گچ بری‌های تزئینی یا گچ‌بری ساده اشاره کرد که یا به شیوه دستی انجام می‌شوند و یا گچ‌بری‌های آماده را روی سقف‌ها یا دیوارها متصل می‌کنند.
در بازسازی بسیاری از سازه ها و بناهای تاریخی، کار گچ بر بیشتر جنبه هنری دارد و آن‌ها انواع گچ‌بری‌های تزئینی را با کمک مهارت و هنرشان انجام می‌دهند.
پوشاندن دیوارهای بیرونی با مصالحی مثل شن و ماسه و یا سیمان و … هم از کارهای گچبر می باشد.

توانایی استاد گچبری

استاد گچبری باید توانایی اندازه‌گیری جهت تخمین تقریبا دقیق مقدار گچ مورد استفاده جهت ماله‌کشی را دارا باشد و همچنین از قدرت بدنی خوبی باید بهره مند باشد؛ زیرا ممکن است مجبور باشد ساعت‌ها سرپا بایستد.
استاد کار گچبری در ابتدای فعالیتش که گچبر ساده بوده است از طریق پشت سر گذاشتن دوره‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کارآموزی نزد یک استادکار ماهر و حرفه ای این فعالیت و هنر را یاد گرفته و تجربه لازم برای شروع کار را کسب می نماید و با گذشت زمان و انجام پروژه های گوناگون به استاد کار گچبری تبدیل می شود.

گ

مهارت‌های موردنیاز استاد گچبری:

از مهارت‌های مورد نیاز استاد گچبری می توان به مهارت‌های عملی و توانایی انجام کار با دست به صورت حرفه ای و سرعت عمل و دقت بالا و مهارت‌ محاسباتی خوب جهت اندازه‌گیری سطح ها و تخمین میزان تقریبا دقیق متریال لازم برای اجرای پروژه و همچنین داشتن توان فیزیکی خوب و توانایی مدیریت و علاقه به کار تیمی و داشتن خلاقیت و ذوق هنری جهت انجام گچ‌بری‌های تزئینی و رعایت اصول سلامت و ایمنی در حین اجرای کار از ویژگی های یک استادکار حرفه ای گچبری است که به آن اشاره شد.

شخصیت‌های مناسب شغل استاد گچبری

جهت انتخاب شغل برای هر فرد، عوامل مختلفی مانند ویژگی‌های فردی و مهارت‌ها و ارزش‌ها و علایق و شرایط خانوادگی و شرایط اجتماع و نیاز کشور و … باید در نظر گرفته شود. یکی از اساسی‌ترین عوامل در انتخاب شغل، ویژگی‌های شخصیتی فرد است. برای شغل استاد گچبری نیز این شرایط صدق می‌کند.
یک استاد گچبری لازم است از ارتفاع ترس نداشته باشد زیرا معمولاً در ارتفاع ها و روی داربست یا چهار پایه کار می کنند. و نیز داشتن روحیه‌ی هنرمندانه و ظرافت و دقت هنگام گچبری، برای حرفه ای شدن در این شغل ضروری است.

ابزارهای مورد نیاز استاد گچبری

از ابزاری که گچبر در کار خود استفاده می کند می توان به استامبولی وگونیا و خط کش و نوشت افزار و ماله و الک و… اشاره کرد.

وظایف استاد گچبری

استاد گچبر باید اقدام به اندازه گیری و تخمین تقریبا دقیق میزان مواد لازم مثل گچ را کند.
همچنین او جهت آماده کردن گچ برای زدن آن روی سطوح گوناگون و دیگر مهارت ها آموزش های لازم را به گچبر می دهد و گچبر بیشتر این عملیات را انجام می دهد و استاد کار بیشتر در مرحله ظریف کاری دقت می کند.

و نیز او گچ بری های داخلی را با ابزارهایی مثل چوب و فلز ثابت می کند و گچ بری های تزئینی را برای سقف‌ها و دیوارها با کمک موادی ترکیبی که از گچ و الیاف‌های گوناگون هستند، انجام می دهد.
گچبر می تواند در سطح محدود به کارهای تعمیر و بازسازی سازه زیر نظر استاد کار بپردازد و بعد از مدتی  در سطح وسیع تری در پروژه‌های ساختمان‌سازی کار کند.

همچنین از وظایف استاد کار می توان به پوشش سطح های دیوار و سقف با کمک گچ  و شمشه کشی و ماله کشی اشاره کرد.
شاگرد گچبر در ظرف های مخصوصی که استانبولی نام دارد اقدام به درست کردن گچ می کند و این گچ ها را باید به دست استاد گچبر خود برساند.
اگر که حجم کار سنگین و زیاد باشد، آنگاه تیم گچبری از چندین گچبر دیگر کمک می گیرند و در صورتی که استاد گچبری بخواهد میزان سرعت کار گچبری را بالاتر ببرید از نیروی بیشتری بهره می برد و استادکار بایستی با راهنمایی دادن به گچبر ها کار خوبی ایجاد و  ارایه نمایند و از همین رو در یک پروژه بهتر است از استاد گچبری ماهر کمک بگیرید.
استادکار همچنین برای افزایش سرعت کار، از روش گچبری پاششی بهره می گیرد که باعث افزایش سرعت اجرای عملیات می گردد، به گونه ای که می توان روزانه حدود سیصد متر مربع از دیوار را گچبری کرد.

بدون دستان هنرمند گچبر، هیچ نقش زیبایی خلق نمی شود. لطافت و ظرافت در این هنر نقش مهمی دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone